

Krtani jest unerwiona przez gałęzie nerwu błędnego po obu stronach. Sensoryczne unerwienie głośni i przedsionka krtaniowego jest przez wewnętrzną gałąź nerwu krtaniowego górnego. Zewnętrzna gałąź nerwu krtaniowego wyższego rzędu unerwuje mięsień trzustkowo-tarczycowy. Nerwienie ruchowe wszystkich innych mięśni krtani oraz unerwienie czuciowe podpodgardła jest wynikiem nawracającego nerwu krtaniowego.
Centrum medyczne Białystok – laryngolog, ortopeda – a chrapanie
Podczas gdy opisany powyżej wkład sensoryczny jest (ogólny) sensacją trzewną (rozproszoną, słabo zlokalizowaną), fałd głosowy otrzymuje również ogólne unerwienie czuciowe somatyczne (proprioceptywne i dotykowe) przez nerw krtaniowy górny.Uszkodzenie zewnętrznego nerwu krtaniowego powoduje osłabienie fałdu krtaniowego, ponieważ fałdy głosowe nie mogą być dokręcone. Uszkodzenie jednego z nawracających nerwów krtaniowych powoduje chrypkę, jeśli oba są uszkodzone, głos może lub nie być zachowany, ale oddychanie staje się trudne. Natomiast o centrum medycznym – laryngolog, ortopeda poczytasz na: Centrum medyczne Białystok – laryngolog, ortopeda.
U noworodków krtania początkowo znajduje się na poziomie kręgu C2-C3 i jest dalej do przodu i wyżej w stosunku do pozycji w ciele dorosłym. Krtania opada w miarę wzrostu dziecka.
Dźwięk jest generowany w krtani, gdzie manipuluje się wysokością i głośnością.
Siła wydechu z płuc również przyczynia się do głośności.
- Manipulacja krtanią jest wykorzystywana do generowania dźwięku źródłowego o określonej częstotliwości podstawowej lub wysokości. Dźwięk ten jest zmieniany w trakcie podróży przez przewód głosowy, skonfigurowany inaczej w zależności od położenia języka, warg, ust i gardła.
- Proces zmiany źródła dźwięku przechodzącego przez filtr układu wokalnego tworzy wiele różnych samogłosek i dźwięków spółgłoskowych języków świata, jak również tonów, niektórych realizacji stresu i innych typów językowych prosodii.
- Krtani pełni również podobną funkcję jak płuc w tworzeniu różnic ciśnień wymaganych do produkcji dźwięku; zwężona krtania może być podnoszona lub obniżana, wpływając na objętość jamy ustnej, jak to konieczne w spółgłoskach głośniowych.
Centrum medyczne Białystok – laryngolog, ortopeda a krtań
Fałdy głosowe można trzymać blisko siebie (przywodząc chrząstki arytenoidowe) tak, aby wibrowały (patrz fonacja). Mięśnie przyczepione do chrząstek arytenoidalnych kontrolują stopień otwarcia.
Długość i napięcie fałdu głosowego można kontrolować poprzez kołysanie chrząstki tarczycowej do przodu i do tyłu na chrząstce trójdzielnej (albo bezpośrednio poprzez obkurczanie chrząstki trójdzielnej, albo pośrednio poprzez zmianę pionowej pozycji krtani), poprzez manipulację napięciem mięśni w obrębie fałdów głosowych oraz poprzez przesuwanie arytenoidów do przodu lub do tyłu. Powoduje to wzrost lub spadek skoku wytwarzanego podczas fałdowania.
U większości mężczyzn fałdy wokalne są dłuższe i mają większą masę niż większość fałdów wokalnych u kobiet, co powoduje zmniejszenie wysokości dźwięku.
Aparat wokalny składa się z dwóch par fałdów śluzówkowych. Fałdy te są fałdami fałszywymi wokalnymi (fałdy przedsionkowe) i prawdziwymi fałdami wokalnymi (fałdy). Fałdy głosowe fałszywe pokryte są nabłonkiem oddechowym, fałdy głosowe prawdziwe zaś pokryte są warstwowym nabłonkiem płaskonabłonkowym.