

Jeśli do 30% miejsc w jamie ustnej jest dotkniętych, manifestacja jest klasyfikowana jako “zlokalizowana”; w przypadku ponad 30%, używa się terminu “uogólniona”.
Zakres” choroby odnosi się do odsetka uzębienia dotkniętego chorobą w stosunku procentowym do miejsc jego występowania. Miejsca definiuje się jako miejsca, w których wykonywane są pomiary sondażowe wokół każdego zęba.
Implanty Legnica a chirurgia
Ogólnie rzecz biorąc, rejestruje się sześć miejsc sondowania wokół każdego zęba w następujący sposób:
- mezobuka
- śródszczękowy
- dystansowy
- meziolingwalny
- średnio-języczny
- dystolingualny
Surowość choroby odnosi się do ilości utraconych włókien przyzębia, określanych jako “utrata przywiązania klinicznego”. Według Amerykańskiej Akademii Periodontologii klasyfikacja dotkliwości jest następująca:
- Łagodne: 1-2 mm (0,039-0,079 cala) straty na złączu
- Umiarkowany: 3-4 mm (0,12-0,16 cala) straty przy mocowaniu
- Ciężkie: ≥ 5 mm (0,20 cala) straty przy mocowaniu.
Zazwyczaj higieniści stomatolodzy (lub stomatolodzy) używają specjalnych narzędzi do czyszczenia (usuwania ubytków) zębów poniżej linii dziąseł i zakłócania wzrostu płytki nazębnej poniżej linii dziąseł. Jest to standardowe leczenie, aby zapobiec dalszemu postępowi ustalonego paradontopatycznego zapalenia przyzębia. Badania wykazują, że po tak profesjonalnym oczyszczeniu (usuwaniu osadów przyzębia), płytka bakteryjna powraca do poziomu oczyszczania wstępnego po około trzech do czterech miesięcy. Niemniej jednak dalsza stabilizacja stanu przyzębia pacjenta zależy w dużej mierze, jeśli nie przede wszystkim, od higieny jamy ustnej w domu i w podróży. Bez codziennej higieny jamy ustnej nie uda się przezwyciężyć chorób przyzębia, zwłaszcza jeśli pacjent ma w wywiadzie rozległą chorobę przyzębia. Implanty Legnica.
Implanty Legnica – zapobieganie chorobom
Codzienne środki higieny jamy ustnej zapobiegające chorobom przyzębia obejmują:
- Prawidłowe, regularne szczotkowanie (co najmniej dwa razy dziennie), polegające na próbie skierowania szczeciny szczoteczki pod linię dziąseł, pomaga w zaburzeniu wzrostu bakteryjno-mikotycznego i tworzeniu się płytki poddziąsłowej .
- Codzienne nitkowanie i stosowanie szczoteczek międzyzębowych (jeśli przestrzeń między zębami jest wystarczająco duża), a także czyszczenie za ostatnim zębem, trzecim trzonem trzonowym, w każdej ćwiartce.
- Stosowanie płukanki antyseptycznej do płukania jamy ustnej: Płyn do płukania jamy ustnej na bazie glukonianu chlorheksydyny w połączeniu z dbałością o higienę jamy ustnej może leczyć zapalenie dziąseł, chociaż nie może odwrócić utraty przyczepności z powodu zapalenia przyzębia.
- Korzystanie z periodontologa w celu utrzymania leków przepisanych przez dentystę u źródła choroby: Użycie tacek pozwala lekom pozostać na miejscu wystarczająco długo, aby przeniknąć do biofilmów, w których znajdują się mikroorganizmy.
- Regularne wizyty kontrolne u stomatologa i profesjonalne czyszczenie zębów: Badania stomatologiczne mają na celu monitorowanie metod higieny jamy ustnej oraz stopnia przyczepienia wokół zębów, identyfikację wczesnych objawów zapalenia przyzębia oraz monitorowanie reakcji na leczenie.
- Mikroskopowa ocena biofilmu może posłużyć jako przewodnik po odzyskaniu zdrowej flory komensalnej.